انجمن اینونتور

 

نرم افزار Autodesk Inventor یک نرم افزار طراحی سه بعدی پارامتریک است که در سال ۱۹۹۹ از سوی شرکت Autodesk به بازار عرضه شد. از آنجا که این نرم افزار برای رفع نیاز های صنعت روز دنیا طراحی و پایه ریزی شده بود، توانست درمدت زمان کوتاهی سهم قابل توجهی از بازار جهانی را به خود اختصتص دهد، به نحوی که بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ بیشترین فروش از در بازار جهانی را به خود اختصاص داد. اخیرا نیز بر اساس مقایسه صورت گرفته در ۱۵ هسته مرکزی این نرم افزار و نرم افزار رقیب یعنی SolidWorks ، این نرم افزار در تمام حوزه ها از رقیب دیرینه خود پیشی گرفته است.

۸

نرم افزار Autodesk Inventor در حال حاضر نیز در صدر پرفروش ترین نرم افزار های طراحی مکانیکی دنیا قرار دارد. علاوه بر نرم افزار SolidWork نرم افزارهای دیگری همچون NX ، CATIA ، Pro/ENGINEER رقبای نرم افزار Autodesk Inventor محسوب می گردند. نرم افزار Autodesk Inventor با ارائه قابلیت های منحصر به فرد در حوزه های مختلف طراحی مکانیکی از جمله طراحی تابعی (Functional Design) ، به عنوان پرفروش ترین نرم افزار در این عرصه شناخته شده است. این نرم افزار توانسته است متناسب با نیاز روز صنایع، مجموعه ای انعطاف پذیر از ابزارها را جهت طراحی مکانیکی سه بعدی، بهره وری در طراحی، شبیه سازی محصول و مهندسی معکوس مجموعه های بزرگ الکترومکانیکی و … ارائه دهد. بدون شک بهترین گزینه برای ارتقاء و افزاریش بهره وری کاربرانی که با نرم افزارهای AutoCAD و یا Mechanical Desktop کار می کنند، نرم افزار Autodesk Inventor می باشد چرا که نرم افزار Autodesk Inventor همانند دو نرم افزار معرفی شده ساخته متخصصان شرکت Autodesk بوده و از نظر ساختاری دارای محیطی کاملا مشابه آن دو می باشد از سویی دیگر فایل های DWG را بدون هیچ گونه مشکلی می شناسد و حتی فایل DWG را خود ایجاد می نماید. صنایع مختلف اتومبیل سازی، هوافضا، ریلی، نفت ، پالایشی و پتروشیمی، سازندگان قطعات پزشکی و بسیاری از صنایع دیگر امروزه از مشتریان نرم افزار Autodesk Inventor محسوب می گردند.

۲

در ادامه مواردی از قابلیت های منحصر به فرد این نرم افزار آمده است:

قابلیت طراحی تابعی (Functional Design) : این قابلیت کاربران را قادر می سازد تا بر اساس داده های ورودی طراحی موجود در دنیای واقعی نظیر نیرو، سرعت، توان، گشتاور و غیره قطعات و مجموعه های مونتاژی را بسازند. این قابلیت به مهندسان اجازه می دهد تا به سرعت نمونه های مجازی را از طرح های خود ایجاد کنند که حاصل سرعت در چرخه های طراحی و ایجاد طرح هایی با کیفیت بالاتر خواهد بود. ابزارهایی که در طراحی تابعی مورد استفاده قرار می گیرند را می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شتاب دهنده طراحی (Design Accelerator)
  • ابزارهای سازنده قطعات استاندرد (Component Generator)
  • حسابگرهای مکانیکی (Mechanical Calculator)
  • کتابچه راهنمای مهندسی (Engineering Hand Book)
  • ….

 

۷

نمونه سازی مجازی: ایجاد نمونه های فیزیکی از مدل، زمان بر . پر هزینه است. با ایجاد یک مدل سه بعدی به وسیله این نرم افزار طراحان قادر خواهند بود تا یک نمونه کاملا مجازی طراحی کنند و آن را مورد آزمون قرار دهند. این قابلیت به طراحان کمک می کند که قطعات به درستی و بر اساس نیاز تعریف شده طراحی شده اند و از طرفی نیاز به نمونه فیزیکی را کاهش می دهد.قابلیت های تعریف قیدهای حرکتی، حرکت دادن مجموعه های مونتاژی، شبیه سازی فرایند برخورد و … می توانند کاربر را در دستیابی به نمونه مجازی کاملتر یاری کنند.

۴

سرعت در مهندسی معکوس ساختارهای مکانیکی: محیط های بسیار ساده و تنوع ابزار در ساخت قطعات مکانیکی ( فلزی و پلاستیکی) از یک سو و مونتاژ آنها برای ایجاد یک مجموعه مونتاژی و ایجاد نقشه های متنوع انفجاری از قطعات از سویی دیگر و همچنین مستند سازی روند مونتاژ با ایجاد فایل های نمایشی قابلیت مدل سازی و نقشه کشی سریع مجموعه ها را مهیا می کند. وجود محیط تحلیل تنش برای ارزیابی مجدد قطعات مسیری را برای طراحی بهینه تر قطعات تولید شده هموار می نماید.

۵

قابلیت تهیه خودکار نماهای نقشه: این قابلیت به طور پویا با ایجاد خودکار قلم، نماهای کمکی، جانبی، ایزومتریک، جزئیات و برشی از قطعات و مجموعه های مکانیکی زمان نقشه کشی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد و امکان تکمیل نقشه را به کمک مجموعه ای قوی از اندازه ها، یادداشت ها و علائم دو بعدی، بر اساس استانداردهای فنی نقشه کشی نظیر ANSI ، DIN ، GB، GOST ، ISO ، JIS ، BSI فراهم می آورد. همچنین نماهای نقشه را به قطعات اصلی مرتبط می سازد به گونه ای که اعمال هر تغییری در قطعه یا مجموعه مونتاژی، در نماهای نقشه ایجاد شدهاز نیز منعکس می گردد.

۳

فهرست قطعات: این قابلیت برای ایجاد خودکار فهرست و جدول قطعات مورد استفاده قرار می گیرد به نحوی که در صورت اعمال تغییرات در طرح مونتاژی، این تغییرات در فهرست و جدول ایجاد شده از آن نیز منعکس خواهد شد.

۹

طراحی ورق فلزی (Sheet Metal) : با قابلیت ها و ابزارهای منحصر به فرد موجود در این محیط می توانید پیچیده ترین مدل های ورقکاری را طراحی کنید و سپس به راحتی نقشه های فنی این مدل ها و فایل ورق گسترده آن ها را ایجاد و با قالب های مورد نیاز برای ماشین های برش و پانچ CNC ذخیره کنید.

قابلیت طراحی قطعات پلاستیکی و قالب های صنعتی: برای مدل سازی قطعات پلاستیکی علاوه بر ابزارهای ساخت قطعات فلزی به ابزارهای خاص دیگری نیاز دارند که به صورت انحصاری فقط در این نرم افزار قابل دسترس هستند. علاوه بر این زراحی قالب های تزریق پلاستیک با کمترین خطای ممکن از ویژگیهای این نرم افزار می باشد.

طراحی جوش: امکان تهیه پیچیده ترین اتصالات جوش بر اساس استاندردهای صنعتی و فنی، به صورت کاملا حرفه ای و در عین حال با کاربری آسان در این نرم افزار فراهم آمده است. در این محیط در صورت استفاده از فرآیند جوشکاری در مراحل طراحی می توان پس از محاسبه و تحلیل و گزارش گیری ، نوع جوشکاری خود را انتخاب نمود و به صورت کاملاً محاسبه شده کار را ادامه داد .

شتاب دهنده طراحی(Design Accelerator): در این محیط شفت، چرخدنده ، یاتاقان و… به صورت استاندارد موجود هستند ، همچنین میتوان با وارد نمودن داده‌های مورد نیاز برای هر قطعه، در این محیط آنها را طراحی کرد. ویژگی دیگر این محیط این است که میتوان تحلیل خستگی بر روی قطعات انجام داد و ضریب اطمینان و نتایج مورد نظر را در یافت نمود که کمتر نرم‌افزاری چنین قابلیتی را دارد . تحلیل تنش و شبیه سازی(Stress Analysis) : امکان تحلیل استاتیکی و دینامیکی قطعات و مجموعه های مونتاژی را برای دستیابی به استحکام مورد نیاز مدل فراهم می آورد. در این محیط بعد از طراحی قطعه میتوان آنرا تحلیل استاتیکی و ارتعاشی نمود . اگر در محیط Work Bench مربوط به نرم افزار Ansys کار کرده باشید تفاوت چندانی با محیط تحلیل نرم افزار Inventor نخواهد داشت. حتی در صورت موجود بودن نرم افزار Ansys بر روی سیستم خود ، یک منو به منوهای Inventor اضافه می گردد که این دو نرم افزار رابه همدیگر لینک میکند. در این محیط شما قادر خواهید بود با اعمال بارگذاری و مش بندی قابل کنترل خروجی های مربوط را بر اساس معیارهای موجود داشته باشید و سپس نتیجه که شامل گرافهای متعدد ، عکسهای معیارهای مشخص شده و .. می باشد ، قابل ذخیره سازی و چاپ می باشد . همچنین به کمک محیط شبیه ساز حرکت (Dynamic Simulation) و با تعریف قیود حرکتی، خروجی های متنوع از حرکت قطعات و مجموعه ها همچون جابه جایی، سرعت و شتاب را ایجاد می کند.

۴

محیط طراحی تاسیسات (Piping) : در طراحی سیستم لوله کشی و تاسیسات استفاده میشود و کاربرد آنرا میتوان به وضوح در صنایع نفت و گاز و … دید. در خیلی از سیستمها و دستگاهایی که طراحی میشود ، Piping نیز جزعی از آن مجموعه می باشد و استفاده از Fitting ها و Flexible Hose (شیلنگهای انعطاف پذیر ) وسایر اتصالات استاندارد دیگر ضروری می باشد . در این نرم افزار یک Piping پیچیده به راحتی مدل و مدیریت می گردد و در نهایت با گرفتن یک BOM لیستی از سایر اتصالات وقطعات مورد استفاده در اختیار طراح قرار میدهد . حدود ۲۴ استاندارد مطرح در زمینه Piping در Library این استاندارد قرار داده شده است تا تنوع طراحی دچار محدودیت خاصی نباشد .

۱۰

عکسبرداری و فیلمبرداری از قطعاتinventor studio: این محیط به شما کمک میکند تا از قطعات مدل شده یک فیلم بسازید. در نسخه ۲۰۱۰ به بعد این نرم افزار حتی قابلیت میکس تصاویر هم اضافه شده است. در این قسمت میتوان تمام فاکتورهای یک متحرک سازی را تعریف کرد. از چرخش دوربین همراه با چرخش قطعه گرفته تا ناپدید کردن قسمتی از مدل برای دید بهتر. به عنوان مثال برای دیدن قسمتهای داخلی یک مجموعه بایستی پوسته آن بصورت موقت ناپدید و دوباره دیده شود. چرخش و جابجایی دوربین در هنگام کار کردن یک مجموعه زیبایی کار را دوچندان میکند. ابزارهای تعبیه شده برای تعریف زاویه دوربین ،رنگ نور صحنه و تعریف ماده برای قسمتهای مختلف یک مجموعه قابلیت گرفتن عکس با کیفیت بالا و طبیعی از مجموعه را مهیا می سازد.

۱

مستندسازی مونتاژ (Presentation): در این محیط شما قار خواهید بود تا یک نمای انفجاری از مجموعه مونتاژ شده خود داشته باشید و روند مونتاژ را با ارائه یک کلیپ ویدئویی کامل استخراج نمایید.

۱۱

محیط Cable & Harness : محیط طراحی الکترونیکی که شامل طراحی بردهای الکترونیکی و سیم کشی قسمت‌های مختلف یک دستگاه است. در این محیط نیز در صورت وجود wiring در مجموعه ای که طراحی شده است می توان آنرا به راحتی با استفاده از connector های استاندارد و سیم و کابلهای مختلف تکمیل نمود. لیستی از سایر connector ها و ترمینالهای مختلف و همچنین انواع کابل جزعی از Library این قسمت می باشد.

 

طراحی تیر وستون وتحلیل Frame Generator : این محیط نیز یکی از محیط های طراحی بسیار جالب این نرم افزار می باشد که در آن میتوان یک structure و سازه را طراحی و تحلیل سازه ای نمود. در این محیط با کشیدن یک sketch سه بعدی سایر پروفیل ها و تیر های استاندارد را بر روی آن قالبندی می کند و در نهایت آنرا به صورت استاتیکی تحلیل می کند. میزان نیروی اعمالی ، گشتاور خمشی و پیچشی ، مقدار خمش و خیز ایجاد شده ، بر روی هر لینک کاملاً محاسبه می گردد .

مفاهیم ترکیبات هوشمند: مفاهیمی چون iFeature ، iPart ، iMate و iAssembly در اصل نمایه ها، قطعات و مجموعه های مونتاژی می باشند که با تعریف پارامترها به وجود می آیند و خانواده ای از نمایه ها، قطعات و مجموعه های مونتاژی شبیه هم را به وجود می آورد. با استفاده از این قابلیت صنایع تولیدی قادرند خانواده محصولات تولیدی خود ( مثل خانواده پیچ، یاتاقان، لوله و … را مستند سازی کنند.

مجموع قابلیت های اشاره شده و نیز پشتیبانی از قریب به ۱۰ زبان زنده دنیا، این نرم افزار را در مقامی برتر نسبت به رقبای خود قرار داده است.