انجمن اینونتور

irinventor.ir-a1

در طراحی های دو بعدی و سه بعدی و علوم مهندسی مرتبط با نقشه کشی، بی شک نام نرم افزار بسیار قدرتمند و حرفه ای AutoCad کمپانی بزرگ Autodesk همواره به عنوان مطرح ترین نرم افزار این فن بر روی زبان ها بوده است. در کشور ما نیز تقریباً تمامی دانشجویان رشته های فنی و مهندسی علوم سازه ای می بایستی کار با نسخه های مختلف این نرم افزار مطرح را به خوبی فرا بگیرند تا با بهره گیری از علم روز در طراحی های مختلف مکانیکی، ساختمانی داخلی، خارجی، فضاهای سازه ای داخلی و خارجی و بسیاری از دیگر از انواع طراحی های تجاری و مسکونی کارا تر عمل کنند. این نرم افزار فوق پیشرفته در تمامی دنیا در طول سالیان گذشته برای تمامی رشته های مهندسی و طراحی پروژه های مختلف اعم از طراحی های صنایع خودرو، هواپیمایی، کشتی و ناو های مسافربری و جنگی، صنایع نظامی و بناهای عظیم مهماری و ساختمانی به کار می رود. کمپانی Autodesk تجربه ای افزون بر ۳۵ سال از تولید این نرم افزار خود داراست که این امر خود گواهی کیفیت و توانایی های بالای این محصول است.
AutoCad از دسامبر سال ۱۹۸۲ با عرضه نخستین نسخه از خود پای به دنیای نرم افزارهای الکترونیک گذارد و از آن پس همه ساله نسخه جدید و کامل تری از خود را برای علاقمندان و نیازمندان این ابزار مفید عرضه می کرد . ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ اﺗﻮﮐﺪ از ﮐﻠﻤﺎت Atuomatic Computer Aided Design & prafting ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ ﮐﻪ اﯾﻦ ﮐﻠﻤﺎت دارﯼ معنای ﻧﻘﺸﻪ ﮐﺸﯽ و ﻃﺮاﺣﯽ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎدﻩ از ﮐﺎﻣﭙﻴﻮﺗﺮ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ .

این نرم‌افزار یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزارهای طراحی دو و سه‌بعدی و همچنین ترسیم فنی است. درواقع، وجود عبارت CAD در نام این نرم‌افزار، مخففی است از عبارت Computer Aided Design به معنی طراحی به کمک نرم‌افزار. البته در منابع مختلف دیگر CAD را به‌عنوان کلمه اختصاری عبارت Computer Aided Drafting و به معنای ترسیم فنی به کمک نرم‌افزار نیز معرفی کرده‌اند. درواقع ویژگی Drafting که معادل اصطلاح Technical Drawing است به کاربران امکان می‌دهد تا با کمک نرم‌افزار بتوانند به ترسیم نقشه‌های فنی بپردازند. البته نرم‌افزار اتوکد به‌گونه‌ای قدرتمند و حرفه‌ای طراحی‌شده است که هر دو معنی Design و Drafting را در قالب ساختاری پیچیده و قدرتمند به‌طور کامل معنا می‌کند. فرمت اصلی فایل های اتوکد DWG.  است که در بسیاری از نرم افزارهای مشابه و دستگاه ها و تجهیزات مکانیکی قابل ترجمه می باشد.
ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎدﻩ از ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ اﺗﻮﮐﺪ اﯾﻦ اﻣﮑﺎن ﺑﺮاﯼ ﮐﺎرﺑﺮان ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻓﺮاهﻢ ﻣﯽ ﮔﺮدد ﮐﻪ ﺑﻪ اﻧﺠﺎم اﻣﻮرﯼ همچون ﺗﺮﺳﻴﻤﺎت در ﺷﺎﺧﻪ هﺎﯼ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻣﻌﻤﺎرﯼ ﺻﻨﻌﺘﯽ و اﻟﮑﺘﺮوﻧﻴﮑﯽ ﺑﭙﺮدازﻧﺪ ،. ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ اﺗﻮﮐﺪ ﻗﺎدر ﺑﻪ ﺗﺮﺳﻴﻢ اﺷﮑﺎل ﺳﻪ ﺑﻌﺪﯼ و دو ﺑﻌﺪﯼ باشد و ﺑﺴﻴﺎرﯼ از کارهای گرافیکی می باشد. این نرم افزار از جمله نر م افزارهای قدیمی در عرصه نقشه کشی است. از سال ۱۹۸۱ نسخه ای از نرم افزار بر اساس طرحی از Mike riddle با عنوان Micro CAD برای ابررایانه های بزرگ بودند و این رایانه ها صرفا در شرکت های بزرگ یافت می شدند. سیر تحولی این نرم افزار به منزله نرم افزار کلاسیک و قابل اعتماد ادامه دارد. آخرین نسخه این نرم افزار ورژن ۲۰۱۶ آن است که توانایی های بی نظیری در ترسیم نقشه های دو بعدی و ایجاد مدل های سه بعدی در آن ایجاد شده است. نسخه های جدید این نرم افزار با ارائه امکانات متعددی از قبیل برنامه نویسی، پشتیبانی تصاویر گرافیکی، ارتباط مستقیم با شبکه اینترنت، ارتباط چند کاربره در حین کار، اتصال به بانک های اطلاعاتی مدیریت پروژه های نقشه کشی آن را در عرصه صنعت به یک نرم افزار قوی و پرطرف دار در تمام دنیا منجمله ایران تبدیل کرده است.

برخی از قابلیت های نرم افزار Autodesk AutoCAD
– افزیش کارایی های نرم افزار که به شما امکان خلق و ویرایش طرح هایتان را با انعطاف پذیری بسیار بالاتری می دهد و بسیاری از تنظیمات دورنی طرح را به صورت خودکار میزان کرده و انجام می دهد
– افزوده شدن بخش چند Text Command به صورت Multi-Line یا چندین خط بوده
– افزوده شدن قابلیت جدیدی تحت عنوان ۲D Drafting and Annotation برای آن دسته از کاربرانی که از نسخه های قدیمی تر و چندین سال گذشته اتوکد وارد محیط این نرم افزار می شوند، برایشان آسان تر و آشنا تر جلوه دهد
– قابلیت های دو بعدی بسیار متعدد
– بهره گیری از فرمت DGN نرم افزار Microstation و تبدیل این دو فرمت به یکدیگر
– قابلیت جدید ترکیب چارت های Excel و Autocad به یکدیگر و خلق یک چارت یا Table نهایی در محیط اتوکد
– مدیریت بسیار خوب بر روی انواع لایه ها در محیط این نرم افزار و بخش Layer Properties
– بهبود کیفی طرح های سه بعدی متنی و گرافیکی
– قابلیت حاشیه نویسی در کنار نقشه ها
– قابلیت بازیابی فایل های از دست رفته
– قابلیت ترسیم به صورت سه بعدی واقعی
– قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ای نقشه ها
– استفاده بسیار آسان تر در این نسخه
– سازگاری بسیار کامل تر با پردازنده های گرافیکی و به دست آوردن سرعت بالاتر در انجام کارها
– ابزار بسیار کامل برای طراحی ها
– سازگاری کامل با نسخه های مختلف ویندوز از جمله ویندوز ۷ و ویندوز ۸
– و …

محیط‌های اتوکد:

 1. AutoCAD Classic
 2. ۳D Modeling
 3. Drafting & Annotation

ماژول‌های اتوکد:

 1. AutoCAD Architecture
 2. AutoCAD Electrical
 3. AutoCAD Mechanical
 4. AutoCAD Civil 3D
 5. AutoCAD Map 3D
 6. AutoCAD Plant 3D
 7. AutoCAD MEP
 8. AutoCAD P&ID

تاریخ و نسخه‌های اتوکد را می توانیم در شکل زیر ببینیم (جهت دیدن با وضوح بالا روی شکل کلیک کنید):

irinventor.ir-a2